Souvisel předně s krojem, byl jeho barevnou, pestrou výzdobou. Ženy malovaly vzory na kadle a na zástěry, ty pak vyšívaly, dříve stehy, plným, plochým vyšíváním, později dírkovým, „šlingrováním". Prvky ornamentu byly rostlinné: růže, karafiáty, tulipány, konvalinky, pomněnky, jahody, lístky. Menší prázdnou plochu vyplňovala též poupátka. Ženy malovaly samozřejmě bez předloh, tvořily vzory .samy. Už i školačky dovedly malovat ornament zpaměti, protože jej pořád viděly, vyrůstaly v něm. Nejobsáhlejší bylo vyšívání zástěr, ženských i mužských. Tyto výšivkové pásy se jmenují „haúzký", vyšívají vzor „na hada". V zásadě je to vodorovná vlnovka, vyplňovaná květy. Některé ženy dovedly malovat zvlášť dovedně, a ty malovaly jiným, které si potom už samy vyšívaly.
Všechny starší ženy malovaly dřív na žúdře — gánku, při vrchu, čímž zdobily vchod do domu. Na obou rozích vchodu ve výši dospělého člověka bývaly jamky, které ženy vymalovaly pomerančovou barvou a dokola dělaly modré tečky. Každá ta kapka něco znamenala: zdraví, štěstí, boží požehnání atd. Stěny z ulice zdobily obrovnávkou modře. Tam kde byla dospělá děvčata, je vnitřek žúdra — gánku zalíčen pomerančovou obrovnávkou.
Ženy si odedávna zdobily svůj příbytek a tu spojovaly tvořivě svůj umělecký cit s praktičností. Šlo především o to, uchránit stěny před pošpiněním, zvláště od much, v síni od vaření. Snad nejstarší způsob, již od konce 18. století, je stříkání štětkou namočenou ve vápně, obarveném hlinkou žlutou, červenou a modrou na stěnu políčenou zeleně, a to v jizbě i v síni. Tento způsob k nám přišel ze západního Slovenska.Druhý a třetí způsob se používal pouze v síni. Druhý způsob: zakouřené stěny se zalíčily žlutou hlinkou a jakmile trochu oschly, stíraly ženy třemi nebo čtyřmi prsty žlutý nátěr tak, že vystoupily černé čáry, vlnovky, závitnice, větvičky, ba i celé kytice zasazené v květináči. Třetí zdobná technika se prováděla kladením sříznutého kukuřičného klásku bez zrna (žgolku), namočeného do barveného vápna, na stěnu různými směry, takže se otiskly různé tvary, květy, hvězdice, křížky. (Heřman Landsfeld, Strážnice)
Kateřina Macháčková k tomu dodává, že k otiskování používaly ženy také vršků z makůvek a vykrajovaly termicky z řepy a brambor. Jakmile otisky byly „zajité", zalícily stěny a „malovaly" znova. Tak pečlivým odlupováním nátěrů zjistil H. Landsfeld zdobné techniky. Dnes už zanikly, jizby a kuchyně nových bytů jsou vymalovány od malířů z povolání, nebo jen vylíčeny vápnem.
Petrov 113, 696 65
Číslo účtu: 11027671/0100
Datová schránka: 2jgbjd9
Pondělí 7:30 - 17:00
Úterý 7:30 - 16:00
Středa 7:30 - 17:00
Čtvrtek 7:30 - 16:00
Pátek 7:30 - 14:00